Yurtta 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 81 ilde törenler, gösteriler ve spor aktiviteleri düzenleniyor. İşte yurtta 19 Mayıs coşkusu:

SAMSUN’DAN GEMİLER GEÇTİ

Samsun’da bayram kapsamında düzenlenen gemi tören geçişi binlerce kişi tarafından ilgiyle takip edildi. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı Tütün İskelesi önünden kolluk birimleri ve kamu kurumlarına ait gemi, bot, balıkçı ve yelkenli teknelerin geçişi büyük beğeni topladı. Denizci askerler ve vatandaşların halkı selamladığı tören geçişi, görsel şölen oluşturdu.

?

ÖĞRETMENLER 19 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birimi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kop Dağı’nda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Öğretmenler, ‘19 Mayıs’ta 19 Kilometre Yürüyorum’ sloganıyla Kop Dağı’nın zirvesinde bir araya geldi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, AKUB ekibi ve gönüllülerin katıldığı etkinlikte katılımcılar, bir taraftan 19 Mayıs ruhunu yaşarken, bir taraftan da sporun ve doğanın keyfini çıkardı.

?

105 METRELİK TÜRK BAYRAĞI

Bolu’daki kutlamalarda 105 metre uzunluğunda Türk bayrağı, öğrenciler tarafından taşındı. Bolu Geleneksel Atlı Okçuluk takımı, gençlik yürüyüşüne atlarıyla katıldı. Volkan Albayrak, geleneksel Türk okçusu kıyafetleri giyerek, atın üzerinde dev Türk bayrağı taşıdı.

?

BALIKÇILAR TEKNELERİYLE KORTEJ YAPTI

Antalya’da Balıkçı Barınağı’ndan hareket eden 150’ye yakın tekne, milli mücadele ve kurtuluşun adımının atıldığı Bandırma Vapuru’na ithafen kortej yaptı. Balıkçılar, Türk bayraklarıyla donattığı tekneleriyle denizde kortej yaparken; sahil güvenlik ve polis helikopterleri de havadan onlara eşlik etti.

?

YUNUS POLİSLER ZEYBEK OYNADI

Diyarbakır’da düzenlenen etkinliklerde ise yunus polislerinin zeybek gösterisi büyük ilgi gördü. Etkinlikte sırasıyla halk oyunları, karate kata, jimnastik, wushu, erbane bendir, modern dans ve horon gösterileri de düzenlendi.

?

‘NEFES’TEN 19 MAYIS GÖSTERİSİ

Nevşehir’deki 19 Mayıs kutlamalarında Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi’nin (JAKEM) eğitimli köpeği ‘Nefes’in gösterisi, ilgiyle takip edildi. Tören alanında, ‘Nefes’ tarafından ileri itaat çalışması, eğitmeni ile kalp masajı, matematik hesabı, ölü taklidi, mekik ve şınav çalışması sergilendi. Daha sonra JAKEM, at birlikleri tören geçidi yaptı.

 

GÖKYÜZÜNE 105 BALON

Denizli’de milli mücadelenin 105’inci yıl dönümünde gökyüzüne 105 balon bırakıldı. Ayrıca törende şiirler okundu, çeşitli branşlardan sporcular gösteriler yaptı. Tören sonunda çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir